AMMUJAISET   10.7.2009   TULOKSET:

HOLSTEIN

LUOKKA 1  1.12.2008 – 31.3.2009 SYNTYNEET HOLSTEINVASIKAT

1.                        14. VANHATALON ALITTA 12/5/2008

Sari ja Jarkko Vanhatalo

Isä: Braedale Goldwyn

Emä: Piltti

Emänisä: T Funkis

 

2.         12. JÄRVENTAUSTAN AVA-MARIA 12/20/2008

Pirjo Nousiainen

Isä: Braedale Goldwyn

Emä: Järventaustan Tia-Maria

Emänisä: Claynook Affinity

 

3.         7. HRH EPPUEE 2/5/2009

Huitin Holstein ja Auli Himanen

Isä: Emerald ACR-SA T-Baxter

Emä: HRH Uukkouu

Emänisä: Lancelot TV

 

4.         10. ABBA 12/31/2008

Kari Nissilä

Isä: Mäntylän Rakuuna TV

Emä:

Emänisä: T Aaronson TV

 

5.         8. EUKALYPTYS 1/27/2009

Kari Nissilä

Isä: Ked Mtoto Jewel Tres ET

Emä: Tomaatti

Emänisä: Nuuttilan Lirkko TV

 

6.         2. VANHATALON ETTA-BEAM 3/18/2009

Sari ja Jarkko Vanhatalo

Isä: Gillette Final Cut

Emä: E. MrSam Beam

Emänisä: Regancrest Mr D Sam ET

 

7.         5. SARKASEN ERICA 3/2/2009

Jyrki ja Inkeri Ahola

Isä: Morningview Ashlar ET

Emä: Sarkasen Weronica

Emänisä: Picston Shottle ET

 

8.         4. KUORTIN ELÄMÄNILO 3/8/2009

Terhi ja Raimo Kuortti

Isä: Roylane Jordan

Emä: Kuortin Vallaton

Emänisä: F Engard TV

 

9.         6. SARKASEN EDELWAIS 2/22/2009

Jyrki ja Inkeri Ahola

Isä: Lichtblick-Red ET TV TL

Emä: HH Urdan Red

Emänisä: Ja-Bob Jordan-Red ET

 

10.        11. AQUAMARINE 12/22/2008

Kari Nissilä

Isä: J-K-R BW Marshll Billion ET

Emä: Taateli

Emänisä: Zunder TV

 

11.        13. VAKKAMÄEN AVELLINO 12/17/2008

Pentti Vakkamäki pk

Isä: Braedale Goldwyn

Emä: Vakkamäen Toska

Emänisä: Nuuttilan Lirkko TV

 

12.        9. PÄIVÖLÄN ERLENA-RED 1/21/2009

Jani Kivilahti

Isä: Lichtblick-Red ET TV TL

Emä: Päivölän FairlaneRed

Emänisä: Poos Stadel Classic

 

 

LUOKKA 2  1.9.2008 – 30.11.2008 SYNTYNEET HOLSTEINVASIKAT

 

1.         22. ÄIJÖN ANRIKA 9/6/2008

Pirjo ja Martti Äijö

Isä: Morningview Ashlar

Emä: Ulrika

Emänisä: V Elo

 

2.         16. VANHATALON S. AMY-CHARITY 11/25/2008

Sari ja Jarkko Vanhatalo

Isä: Cedarwal Spirte

Emä: HH Fantasy-Charity ET

Emänisä: Braedale Goldwyn

 

3.         17. INDIANHEAD CHEYENNEROSE RC ET 11/9/2008

Jani Kivilahti ja Johan Wasström

Isä: Pursuit September Storm ET

Emä: Greenl.Cayenne-Red ET

Emänisä: Stbvq Rubens ET

 

4.         19. SARKASEN ANNINJUSSI 11/1/2008

Jyrki ja Inkeri Ahola

Isä: Cedarwal Spirte

Emä: Sarkasen Valssi

Emänisä: Vallilan Tequila TV

 

5.         26. GÅRDSBY GOLDWYN NELLEN 9/23/2008

Jari ja Juha Katara mty

Isä: Braedale Goldwyn

Emä: D.Astre Nellen ET

Emänisä: D Astre Starbuck

 

6.         20. TOIKAN AMELIÉ 10/22/2008

Hannu Toikka

Isä: Aquila P.Lucente ET

Emä: Toikan Trivial ET

Emänisä: Calbrett Hh Champion

 

 

LUOKKA 3  1.3.2008 – 31.8.2008 SYNTYNEET HOLSTEINHIEHOT

 

1.         40. RONDELAINE G. INDICA ET 8/16/2008

Sari ja Jarkko Vanhatalo

Isä: Braedale Goldwyn

Emä: Crackholm Indiana PB

Emänisä: Donnandale Skychief

 

2.         33. KUORTIN ANGELICA 7/22/2008

Terhi ja Raimo Kuortti

Isä: Regancrest Dolman ET TV

Emä: Hoff Outside Janice

Emänisä: Comestar Outside

 

3.         29. HARJULAN ARLEENA 8/29/2008

Pekka ja Tarja Saarinen

Isä: Claynook Affinity

Emä: Serleena

Emänisä: Lapskallion Puru TV

 

4.         30. PÄIVÖLÄN ANIC 8/29/2008

Jani Kivilahti

Isä: Silky Gibson

Emä: Hoff Outside Janice

Emänisä: Comestar Outside

 

5.         31. HOFF STORMATIC JANICE 8/16/2008

Pekka ja Tarja Saarinen

Isä: Comestar Stormatic

Emä: Hoff MrSam Janice

Emänisä: Regancrest Mr D Sam ET

 

 

LUOKKA 4  ENNEN 28.2.2008 SYNTYNEET HOLSTEINHIEHOT

 

1.         45. HOFF LHEROS SALLIE 9/13/2007

Sari ja Jarkko Vanhatalo

Isä: Comestar Lheros

Emä: Sallie

Emänisä: Calbrett Hh Champion

 

2.         46. STÄME CLASSIC VANNA-RED 9/12/2007

Jari ja Juha Katara mty

Isä: Poos Stadel Classic

Emä: Vannared

Emänisä: Markwell Kite ET

 

3.         49. BIELEFELD ALFA ET 2/18/2008

Terhi ja Raimo Kuortti

Isä: To-Mar D-Fortune ET

Emä: Fantasia ET

Emänisä: Startmore Rudolph TV TL

 

4.         47. GÅRDSBY KOSTER CANDY 8/28/2007

Hannu Toikka

Isä: Koster

Emä: Candy 933

Emänisä: Miley Gilbert ET

 

5.         48. HH YAZZY-SAZZY ET 6/28/2007

Juha Tiiri

Isä: L-Manor Wildman

Emä: Tir-An Tassy-Sassy

Emänisä: Sinatra

 

6.         42. GÅRDSBY DOLMAN MINNIE 2/1/2008

Jukka ja Erika Särkijärvi

Isä: Regancrest Dolman ET TV

Emä: Minnie BL2

Emänisä: Comestar Lee TL

 

7.         44. VAKKAMÄEN AAVISTUS ET 1/13/2008

Pentti Vakkamäki pk

Isä: Braedale Goldwyn

Emä: Tuutti

Emänisä: Lancelot TV

 

 

Holstein Junior Champion : 14. VANHATALON ALITTA Sari ja Jarkko Vanhatalo

Reserve Champion : 40. RONDELAINE G. INDICA ET  Sari ja Jarkko Vanhatalo

Honorable Mention: 12. JÄRVENTAUSTAN AVA-MARIA Pirjo Nousiainen

 

 

LUOKKA 5  HOLSTEINENSIKOT

 

1.         56. HH G. FANTASY-CHARITY ET 12/2/2006

Sari ja Jarkko Vanhatalo

Isä: Braedale Goldwyn

Emä: Giessen Charity 2

Emänisä: Calbrett Hh Champion

 

2.         67. GÅRDSBY STORMATIC VILLAROSA 10/17/2006

Sari ja Jarkko Vanhatalo

Isä: Comestar Stormatic

Emä: V-Rosa 571

Emänisä: Comestar Lee TL

 

3.         57. HH VARIETE CHARITY ET 11/12/2006

Huitin Holstein

Isä: Braedale Goldwyn

Emä: Giessen Charity 2

Emänisä: Calbrett HH Champion

 

4.         64. KUORTIN VIKTORIA 4/13/2006

Terhi ja Raimo Kuortti

Isä: Stbvq Rubens ET

Emä: Kuortin Tärsky

Emänisä: Calbrett Hh Champion

 

5.         59. SARKASEN VITIKELI 10/3/2006

Jyrki ja Inkeri Ahola

Isä: O-View Zenith Tw ET

Emä: Pimpuliina

Emänisä: Etazon Addison TL TV

 

6.         54. TOIKAN YÖLINTU 2/7/2007

Hannu Toikka

Isä: Picston Shottle ET

Emä: Toikan Reskondra

Emänisä: V Bojer TV

 

7.         69. KUORTIN VITSI 6/1/2006

Terhi ja Raimo Kuortti

Isä: Wilcoxview Jasper ET

Emä: Kuortin Riemu

Emänisä: L Luke Hershel ET

 

 

LUOKKA 6  2 KERTAA POIKINEET HOLSTEINLEHMÄT

 

1.         72. GÅRDSBY SALTO HOPE 1/18/2006

Sari ja Jarkko Vanhatalo

Isä: Gen-I-Beq Salto

Emä: Hope 711

Emänisä: Stbvq Rubens ET

 

2.         74. EKERÖD SHOTTLE SHELLEY 9/2/2005

Pekka ja Tarja Saarinen

Isä: Picston Shottle ET

Emä: Ekeröd S.Shelley ET

Emänisä: Comestar Stormatic

 

3.         76. STANNUM LYSTER ROXY 5/18/2005

Jari ja Juha Katara mty

Isä: TCET Lyster

Emä: Roxy 389

Emänisä: Silky Gibson

 

4.         73. HÖKÖN KITE IDA 9/25/2005

Jani Kivilahti

Isä: Markwell Kite ET

Emä: Pålstorp Gibson Ida

Emänisä: Silky Gibson

 

5.         77. EKERÖD FRILLAN ULLAN 12/7/2005

Jari ja Juha Katara mty

Isä: Laudan

Emä: Ekeröd Champion Frillan

Emänisä: Calbrett Hh Champion

 

 

LUOKKA 7  3 KERTAA POIKINEET HOLSTEINLEHMÄT

 

1.         78. HH TOY-LOTTA 7/14/2004

Huitin Holstein

Isä: Roylane Jordan

Emä: Lotta 953

Emänisä: Manat ET TL

 

 

LUOKKA 8  4 KERTAA TAI USEAMMIN POIKINEET HOLSTEINLEHMÄT

 

1.         84. PÅLSTORP GIBSON IDA 8/11/2002

Jukka ja Erika Särkijärvi & Jani Kivilahti

Isä: Silky Gibson

Emä: Ida 677

Emänisä: Startmore Rudolph TV TL

 

2.         86. PIMPULIINA 9/4/2001

Jyrki ja Inkeri Ahola

Isä: Etazon Addison TL TV

Emä: Maikki

Emänisä: Eastland Cash TL TV

 

3.         83. VAKKAMÄEN TIPSU 3/31/2004

Pentti Vakkamäki pk

Isä: Wonderboy

Emä: Vakkamäen Tuuri

Emänisä: S-B Mascot ET

 

4.         88. OPAALI 4/15/2000

Pirjo Nousiainen

Isä: Gelpro CV

Emä: Mani

Emänisä: S-B Mascot ET

 

5.         87. HH MEDI ET 10/8/1998

Huitin Holstein

Isä: Eastland Cash TL TV

Emä: Edious

Emänisä: Prospector ET

 

 

Paras utare: 78. HH TOY-LOTTA  Huitin Holstein

 

Holstein Senior Champion: 78. HH TOY-LOTTA   Huitin Holstein 

Reserve Champion: 56. HH G. FANTASY-CHARITY ET   Sari ja Jarkko Vanhatalo  

Honorable Mention: 72. GÅRDSBY SALTO HOPE   Sari ja Jarkko Vanhatalo

 

 

JERSEY

LUOKKA 9  JERSEYHIEHOT

 

1.         91. ARETHUSA AUTUMN ATHENA ET 10/29/2008

Huitin Holstein ja Tiina Tahvonen

Isä: Elliotts Deluxe Verdict ET

Emä: Elliotts P.Sabrina

Emänisä: Bridon Preminition ET

 

2.         92. ARETHUSA AUTUMN AMETIST ET 9/22/2008

Huitin Holstein ja Tiina Tahvonen

Isä: Elliotts Renaissance Deluxe

Emä: Cowbell C.Praline

Emänisä: Glenholme Counciller

 

3.         90. JOUKOLAN BRITA ARIEL 11/24/2008

Antti ja Heli Teiskonlahti

Isä: Pine Haven Senior

Emä: Guddeby Impuls Brita

Emänisä: Q Impuls

 

 

LUOKKA 10  JERSEYLEHMÄT

 

1.         93. GUDDEBY ZIK HANNA 7/14/2005

Jani Kivilahti

Isä: Q Zik

Emä: K. L. Hanna

Emänisä: Fyn Lemvig

 

 

Jersey Champion: 93. GUDDEBY ZIK HANNA    Jani Kivilahti

 

 

BROWN SWISS

LUOKKA 11  BROWN SWISS -HIEHOT

 

1.         96. SUN-MADE AVENUE 6 ET 8/24/2008

Huitin Holstein

Isä: Top Acres GM Brock

Emä: Sun-Made J.Therese ET

Emänisä: Forest Lawn Simon Jetway ET

 

2.         97. SUN-MADE BROCK THE ALIEN ET 7/7/2008

Pekka ja Tarja Saarinen

Isä: Top Acres GM Brock

Emä: Sun-Made J.Therese ET

Emänisä: Forest Lawn Simon Jetway ET

 

3.         98. BLESSING ASTRASILVER ET 6/29/2008

Tuulia Utti

Isä: Old Mill Starsky ET

Emä: Blessing Pilot Delia

Emänisä: Top Acres Jet Pilot ET

 

 

Brown Swiss Champion: 96. SUN-MADE AVENUE 6 ET   Huitin Holstein

 

 

SUOMENKARJA

LUOKKA 13  SUOMENKARJALEHMÄT

 

1.         104. KIRSIKKA 1/28/1996

Terhi ja Raimo Kuortti

Isä: Tokka

Emä: Ystikki

Emänisä: Riikolan Utali

 

2.         102. VAKKA VOINOKKA 12/22/2006

Maija Penttilä, Leena Puttaa-Sollo,

Anne-Leena Ylä-Tuomola ja Marjo Jaakkola

Isä: Mäen Näppärä

Emä: Lupiini

Emänisä: Niittymäen Jere

 

 

Suomenkarjan Champion: 104. KIRSIKKA   Terhi ja Raimo Kuortti

 

 

AYRSHIRE

LUOKKA 14  1.12.2008 - 31.3.2009 SYNTYNEET AYRSHIREVASIKAT

 

1.         116. MAJANIEMEN EKSTAASI 1/21/2009

Antti ja Heli Teiskonlahti

Isä: Des Prairies Potter

Emä: Majaniemen Unelma

Emänisä: Birghdale Copper

 

2.         119. JÄRVENTAUSTAN ARVIDA 12/31/2008

Pirjo Nousiainen

Isä: Covey-Farms Romeo ET

Emä: Järventaustan Vancouver

Emänisä: Bonnie Brae Heligo

 

3.         111. LASHBURN C. ESMERALDA ET 2/11/2009

Iina Näyskä ja Perttu Uusitalo

Isä: Margot Calimero

Emä: Lashburn Diamond

Emänisä: Forever Schoon Mm Cornelius

 

4.         118. B. B. Emptation ET 1/14/2009

Olavi Ahonkivi

Isä: Shady Walnut Conn

Emä: B.B. Temptation

Emänisä:

 

5.         108. DES CHAMOIS ELEGANT ET 3/4/2009

Hannu Toikka

Isä: Lagace Modem ET

Emä: Marilie BB Polkie ET

Emänisä: Blackaddar BB Kellogg

 

6.         216. ESIKKO   3/28/2009

           Nina ja Jukka Nieminen

           Isä: Des Prairies Potter

           Emä: Tippa

           Emänisä: Peterslund

 

7.         110. FAUCHER EMMY ET 2/11/2009

Anna-Maija ja Tuomo Pohjola

Isä: Shady Walnut Conn

Emä: Faucher Medalist Mona

Emänisä: S K Medalist ET

 

8.         120. MAPLEBURN R. ASHLEY ET 12/27/2008

Iina Näyskä ja Perttu Uusitalo

Isä: Mapleburn Remington ET

Emä: Jonholm Francine

Emänisä: Forever Schoon Mm Cornelius

 

9.         122. ARIEL 12/4/2008

Teemu Mikkelä ja Merja Rasi

Isä: Duo Star Normandin

Emä: Victoria

Emänisä: Kellcrest Ice Man ET

 

10.        115. HANHISAAREN ENKELI 1/21/2009

Juha Tiiri

Isä: Andersta

Emä: Asmo Sinivuokko ET

Emänisä: Vehkalan Kullero

 

11.        217. T.ELOVEENA 2/10/2009

Asko ja Susanna Taivalmäki

Isä: Des Chamois Poker ET

Emä: Blackaddar Sheena 2

Emänisä: Kellcrest Ice Man ET

 

12.        121. RIITMAAN AAVISTUS 12/17/2008

Mika ja Elina Kavander

Isä: Kildare Jerome ET

Emä: Untuva

Emänisä: Kurhilan Neuman ET

 

13.        112. KATARAN ELIKSIIRI 2/8/2009

Iina Näyskä ja Perttu Uusitalo

Isä: De La Cavee Test

Emä: Kataran Rubiini

Emänisä: Forever Schoon Mm Cornelius

 

14.        106. MAJANIEMEN EUCALYPTUS 3/23/2009

Antti ja Heli Teiskonlahti

Isä: Des Prairies Potter

Emä: Majaniemen Tilli

Emänisä: Des Chamois Pat Laro

 

15.        113. TUPAMÄEN EVITA 2/6/2009

Iina Näyskä ja Perttu Uusitalo

Isä: Des Prairies Potter

Emä: Tupamäen Venla

Emänisä: Covey-Farms Romeo ET

 

16.        107. UUSI-SUON ELLIPOP ET 3/6/2009

Teemu Pöyry

Isä: Des Chamois Poker ET

Emä: Uusi-Suon Lollipop

Emänisä: Niemen Verneri

 

17.        117. ELOHOPEE 1/10/2009

Risto ja Hanna Jaala

Isä: Purolan Orkko

Emä: Urania

Emänisä: B Jurist

 

18.        105. ÄNKÖN ESMERALDA 3/28/2009

Sari Änkö

Isä: Mapleburn Remington ET

Emä: Faucher Yogi ET

Emänisä: Kildare Jerry

 

 

LUOKKA 15  1.9.- 30.11.2008 SYNTYNEET AYRSHIREVASIKAT

 

1.         130. ROUNION SAGA ASTAASI 10/23/2008

Olavi Ahonkivi

Isä: Mapleburn Remington ET

Emä: Rounion Sabelle

Emänisä: Covey-Palmyra O.Ripken ET

 

2.         132. ROUNION ARMOTAR 10/21/2008

Olavi Ahonkivi

Isä: Birghdale Copper

Emä: Rounion Viettelijätär

Emänisä: Margot Calimero

 

3.         129. JOUKOLAN ANNOS 11/4/2008

Laura ja Jouko Laiholahti

Isä: Shady Walnut Conn

Emä: Joukolan Pirtelö

Emänisä: Woodland View Pardner

 

4.         218. RIITMAAN AURINKO 11/10/2008

           Mika ja Elina Kavander

           Isä: Des Prairies Felix

           Emä: Talvi

           Emänisä: Tyrisevän Miqur

 

5.         124. JOUKOLAN ALMA 11/30/2008

Laura ja Jouko Laiholahti & Pekka Suutari

Isä: Duo Star Normandin

Emä: Rounion Ulma ET

Emänisä: Birghdale Copper

 

6.         136. AINUA 9/26/2008

Teemu Mikkelä ja Merja Rasi

Isä: Des Prairies Felix

Emä: Uppis

Emänisä: Roppilan Rommi

 

7.         140. JOUKOLAN ANDALUCIA 10/4/2008

Laura ja Jouko Laiholahti

Isä: Woodland View Pardner

Emä: Joukolan Ukulele

Emänisä: Tyrisevän Miqur

 

8.         137. AURINKO 9/26/2008

Marko Mäki-Arvela ja Johanna Hiltunen

Isä: Kildare Jerome ET

Emä: Uskalias

Emänisä: B Jurist

 

9.         142. RASILAN AFRODITE 9/9/2008

Seija ja Hannu Viitanen

Isä: Margot Calimero

Emä: Rasilan Safira

Emänisä: Kildare Jerry

 

10.        128. KARHILAN AKTAD 11/14/2008

Pirjo Nousiainen

Isä: Des Prairies Felix ET

Emä: Karhilan Vackra

Emänisä: Woodland View Pardner

 

11.        133. DU PETIT LAC AMANDA ET 10/20/2008

Taina Häkkinen, Satu Piispanen,

Silja Sundell ja Riina Pöyry

Isä: Margot Calimero 

Emä: Du Petit Lac Sylvester Hamende

Emänisä: Embryo-Star Sylvester

 

12.        141. TOIKAN ANNI 10/13/2008

Hannu Toikka

Isä: Kellcrest Happiness ET

Emä: Toikan Sanni

Emänisä:

 

13.        127. ALKU 11/15/2008

Teemu Mikkelä ja Merja Rasi

Isä: Duo Star Normandin

Emä: Untu

Emänisä: B Jurist

 

14.        135. AINA 10/7/2008

Jouni Lehtonen ja Tuija Suominen

Isä: Mapleburn Remington ET

Emä: Vieno

Emänisä: Shady Walnut Conn

 

15.        131. JOUKOLAN AN NAN 10/23/2008

Laura ja Jouko Laiholahti

Isä: Duo Star Normandin

Emä: Joukolan Tik Tak

Emänisä: Des Chamois Pat Laro

 

16.        125. AKAATTI 11/28/2008

Risto ja Hanna Jaala

Isä: Ojaniityn Rumba

Emä: Timantti

Emänisä: Lusi-Kottilan Luiro

 

 

LUOKKA 16  1.3.- 31.8.2008 SYNTYNEET AYRSHIREHIEHOT

 

1.         155. MAPLEBURN SYLVESTER ARIEL ET 3/22/2008

Jari ja Anu Ahlholm

Isä: Embryo-Star Sylvester ET

Emä: Ayrstein Lorenzo Josie

Emänisä: Margot Lorenzo

 

2.         156. KORKIAKOSKEN CALIMERO AVRIL 3/11/2008

Jari ja Anu Ahlholm

Isä: Margot Calimero

Emä: Shampanja ET

Emänisä: Kildare Jerry

 

3.         143. JOUKOLAN Z-ALISIA 8/17/2008

Laura ja Jouko Laiholahti

Isä: Des Chamois Poker ET

Emä: GlenMalcolm Z-Velvet ET

Emänisä: Shady Walnut Conn

 

4.         150. KURHILAN AMICA 5/19/2008

Merja Kallio

Isä: Des Chamois Poker ET

Emä: K.R.Rertta ET

Emänisä: Kangassalon Kelli

 

5.         151. HH ADA MARIE 5/13/2008

Huitin Holstein ja Silja Sundell

Isä: Don-Sher Hector

Emä: HH Tia Marie Sue ET

Emänisä: Woodland View Pardner

 

6.         148. SARAN ASTERI 6/6/2008

Salla Rautio

Isä: Yellow Briar Journeyman

Emä: Alhaisten Soilikki

Emänisä: Roi Galant

 

7.         145. RIITMAAN AVARA 6/19/2008

Mika ja Elina Kavander

Isä: Rajalan Vinsentti

Emä: Valtava

Emänisä: Saukkoniemen Tapsa

 

8.         147. MAJANIEMEN AMELIE 6/8/2008

Antti ja Heli Teiskonlahti

Isä: Des Chamois Poker ET

Emä: Riemu

Emänisä: Suontaan Jehta ET

 

9.         157. ÄNKÖN HECTOR ANU 3/8/2008

Sari Änkö

Isä: Don-Sher Hector

Emä: Bäckens Karamilk Olga

Emänisä: Blackaddar Karamilk

 

10.        159. RASILAN AMETISTI 7/14/2008

Seija ja Hannu Viitanen

Isä: Lagace Modem ET

Emä: Seppälän Rubiini

Emänisä: Nikolan Oleg ET

 

11.        152. ÄNKÖN ANETTE 5/9/2008

Sari Änkö

Isä: Des Chamois Poker ET

Emä: Änkön Unelma

Emänisä: Birghdale Copper

 

12.        149. AMPPEERI 5/26/2008

Marko Mäki-Arvela ja Johanna Hiltunen

Isä: Purolan Orkko

Emä: Salama

Emänisä: Woodland View Pardner

 

 

LUOKKA 17  1.12.2007 - 28.2.2008 SYNTYNEET AYRSHIREHIEHOT

 

1.         170. ROSAYRE ASSI-REGAN ET 1/16/2008

Laura ja Jouko Laiholahti

Isä: Blackaddar BB Kellogg

Emä: Rainbow’s End Regan

Emänisä: Woodland View Willy3 ET

 

2.         168. SAVINNAN JA UUSI-SUON ALPPIRUUSU 1/28/2008

Sanna Savikko

Isä: Des Chamois Poker ET

Emä: Alhaisten Tulppaani

Emänisä: Kellcrest Ice Man ET

 

3.         164. HH AVE MARIE 2/3/2008

Huitin Holstein

Isä: Kellcrest He-Man ET

Emä: Kellcrest Marie Sue ET

Emänisä: Royalcroft Brendan

 

4.         165. KELLCREST J.ANASTACIA ET 2/1/2008

Asko ja Susanna Taivalmäki

Isä: Yellow Briar Journalist

Emä: Kellcrest Shakira ET

Emänisä: Woodland View Pardner

 

5.         169. AMALIA 1/19/2008

Tapio Alikirri

Isä: Pärepuusaaren Osandur

Emä: Sireeni

Emänisä: Alhaisten Lööperi

 

 

LUOKKA 18  30.11.2007 JA AIKAISEMMIN SYNTYNEET AYRSHIREHIEHOT

 

1.         180. GÅRDSBY HJÄRTA 7/12/2007

Olavi Ahonkivi

Isä: Don-Sher Hector

Emä: Hjärta

Emänisä: Woodland View Pardner

 

2.         181. TERRACE BANK YYTERI ET 9/8/2007

Merja Kallio

Isä: Birghdale Copper

Emä: Jonholm Pardner Fressca

Emänisä: Woodland View Pardner

 

3.         177. KURHILAN YMPYRÄ 10/23/2007

Merja Kallio

Isä: Margot Colargol

Emä: K.R.Temmari ET

Emänisä: Hirvivainion Kuopus

 

4.         179. ROUNION HJÄRTA YLISMA 8/11/2007

Olavi Ahonkivi

Isä: Rounion Uno ET

Emä: Rounion Dalisma

Emänisä: Rounion Salama ET

 

5.         178. YLVA 10/3/2007

Teemu Mikkelä ja Merja Rasi

Isä: Kellcrest Ice Man ET

Emä: Untu

Emänisä: B Jurist

 

6.         176. RIITMAAN ÄÄNI 11/5/2007

Mika ja Elina Kavander

Isä: Purolan Orkko

Emä: Sointu

Emänisä: Lammin Life

 

7.         174. YLLÄTYS 11/28/2007

Teemu Mikkelä ja Merja Rasi

Isä: Shady Walnut Conn

Emä: Telma

Emänisä: Rantalan Kapsu

 

 

 

Ayrshire Junior Champion: 130. ROUNION SAGA ASTAASI   Olavi Ahonkivi

Reserve Champion: 155. MAPLEBURN SYLVESTER ARIEL ET   Jari ja Anu Ahlholm

Honorable Mention: 116. MAJANIEMEN EKSTAASI   Antti ja Heli Teiskonlahti

 

 

LUOKKA 19  AYRSHIRE-ENSIKOT

 

1.         191. GLENMALCOLM Z-VELVET ET 5/13/2006

Laura ja Jouko Laiholahti

Isä: Shady Walnut Conn

Emä: Creek Home Zora 5

Emänisä: Covey-Farms Romeo ET

 

2.         185. ROUNION YRTTI 2/13/2007

Olavi Ahonkivi

Isä: Covey-Farms Romeo ET

Emä: Kuortin Paprika

Emänisä: Woodland View Pardner

 

3.         189. HH VICTORIA 6/23/2006

Sari Änkö

Isä: Lindero

Emä: Hjärterum Silvia ET

Emänisä: Kellcrest Ice Man ET

 

4.         184. RONDE CONN YEP YEP ET 2/15/2007

Seija ja Hannu Viitanen

Isä: Shady Walnut Conn

Emä: Ronde Romeo Cendrillon

Emänisä: Covey-Farms Romeo ET

 

5.         196. UUSI-SUON VANESSA 11/26/2006

Sanna Savikko

Isä: McCornic Nelson ET

Emä: Uusi-Suon Pandora

Emänisä: Bonnie Brae Heligo

 

6.         188. SAVINNAN JA UUSI-SUON VILLIVIINI 10/13/2006

Sanna Savikko

Isä: Visserdale Skychief

Emä: Alhaisten Tulppaani

Emänisä: Kellcrest Ice Man ET

 

7.         192. TOIKAN YLVÄS 5/22/2007

Hannu Toikka

Isä: Bonnie Brae Heligo

Emä: Toikan Usvatar

Emänisä: Shady Walnut Conn

 

8.         183. ÄLYKÄS 3/6/2007

Marko Mäki-Arvela ja Johanna Hiltunen

Isä: Purolan Orkko

Emä: Säde

Emänisä: Koirasalmen Karelin

 

9.         186. FAUCHER YOGI ET 2/9/2007

           Sari Änkö

           Isä: Kildare Jerry

           Emä: Faucher Pardner Leitha

           Emänisä: Woodland View Pardner

 

LUOKKA 20  2 KERTAA POIKINEET AYRSHIRELEHMÄT

 

1.         198. JOUKOLAN VOHVELI 6/19/2006

Laura ja Jouko Laiholahti

Isä: Rounion Danesco

Emä: Joukolan Risella

Emänisä: Kellcrest Nelson ET

 

2.         199. JOUKOLAN VIENNETTA 4/22/2006

Laura ja Jouko Laiholahti

Isä: Margot Calimero

Emä: Hjärterum Rosetti ET

Emänisä: Forever Schoon Mm Cornelius

 

3.         203. KILDARE UPSIDER ET 8/11/2005

Pirjo Nousiainen

Isä: Shady Walnut Conn

Emä: Kildare Jerry Virginia ET

Emänisä: Kildare Jerry

 

4.         202. UUSLETTI 9/27/2005

Anna-Maija ja Tuomo Pohjola

Isä: Koivulan Sukkela

Emä: Letti

Emänisä: Tervaniemen Ylkä

 

5.         201. KELLCREST UNIKKI ET 10/22/2005

Sari Änkö

Isä: Covey-Farms Romeo ET

Emä: Kellcrest Happy ET

Emänisä: Blackaddar BB Kellogg

 

 

LUOKKA 21  3 KERTAA POIKINEET AYRSHIRELEHMÄT

 

1.         207. ASMO TYTTÖ ET 7/28/2004

Juha Tiiri

Isä: Tyrisevän Miqur

Emä: Asmo Residee ET

Emänisä: B Jurist

 

2.         206. ALHAISTEN TULPPAANI 8/15/2004

Sanna Savikko

Isä: Kellcrest Ice Man ET

Emä: Alhaisten Pioni

Emänisä: Forever Schoon Mm Cornelius

 

 

LUOKKA 22  4 KERTAA TAI USEAMMIN POIKINEET AYRSHIRELEHMÄT

 

1.         214. ROUNION RIPKEN SAGA SABELLE 12/29/2003

Olavi Ahonkivi

Isä: Ripken

Emä: Saga EX2E90

Emänisä: Trident

 

2.         213. ISADONNA 10/17/1994

Tapio Alikirri

Isä: Matin Tupla

Emä: Alysee

Emänisä: Setälän Oko

 

 

Ayrshire Senior Champion: 198. JOUKOLAN VOHVELI   Laura ja Jouko Laiholahti

Reserve Champion: 199. JOUKOLAN VIENNETTA         Laura ja Jouko Laiholahti

Honorable Mention: 191. GLENMALCOLM Z-VELVET ET   Laura ja Jouko Laiholahti

 

 

Hämeen lypsykarjakerhon kestävän lehmän palkinto:

213. ISADONNA   Tapio Alikirri

 

 

Ayrshirekasvattajien palkinto:  Laura Laiholahti

 

Ayrshirekasvattajien kunniamaininta: 213. ISADONNA   Tapio Alikirri

 

 

JUNIOR HANDLER

LUOKKA 1 / 1999 - 2002 syntyneet (5)

 

1.         Emma Falin            1999       Eukalyptus

2.         Aamos Taivalmäki      2000       Taivalmäen Eloveena ET

3.         Josefiina Kavander    2001       Edam

4.         Vihtori Kasvala       2002       Ellu

5.         Roope Kemppainen      2001       HRH Eppuee

 

 

LUOKKA 2 / 1998 syntyneet (13)

 

1.         Minttu Pajula         1998       Keskitalon Elysee

2.         Karoliina Nieminen    1998       Esikko

3.         Eero Vanhatalo        1998       Vanhatalon Etta-Beam

4.         Milla Lintula         1998       Enkeli

5.         Justiina Kavander     1998       Riitmaan Aavistus

6.         Minna Jaala           1998       Kataran Eliksiiri

7.         Siiri-Sofia Lumme     1998       Evenne

8.         Iiris Nissilä         1998       Abba

9.         Kaisa Häkkinen        1998       Uusi-Suon Ellipop ET

10.        Sini Ylönen           1998       Sun-Made Avenue 6 Et

11.        Eeva Pohto            1998       Aina

12.        Aurora Nissilä        1998       Aquamarine

 

 

 LUOKKA 3 / 1996 - 1997 syntyneet (13)

 

1.         Maiju Pajula          1996       Keskitalon Emilia

2.         Kristiina Kuortti     1996       Kuortin Elämänilo

3.         Antti Vanhatalo       1996       Vanhatalon Alitta

4.         Lilli Laiholahti      1997       Joukolan Alma

5.         Amanda Tiiri          1996       Hanhisaaren Enkeli

6.         Helmiina Kavander     1997       Riitmaan Aurinko

7.         Emmi Satola           1996       Joukolan An-Nan

8.         Pauliina Falin        1997       Abba

9.         Antti Jaala           1996       Akaatti

10.        Oona Taivalmäki       1997       Taivalmäen Eloveena

11.        Heidi Kiljunen        1996       Aarrearkku

12.        Nea Hanski            1997       Arethusa Autumn Ametist ET

13.        2Valtteri Änkö        1997       Änkön Anette / Änkön Hector Anu

 

 

LUOKKA 4 / 1994 - 1995 syntyneet (11)

 

1.         Kaarina Jyrkinen      1994       Savinnan & Uusi-Suon Alppiruusu

2.         Heikki Vanhatalo      1995       Vanhatalon Amy-Charity ET

3.         Matilda Mäki-Arvela   1995       Aurinko

4.         Ola-Pekka Laiholahti  1994       Joukolan Andalucia

5.         Aino Peltonen         1995       Efekti

6.         Janina Suokas         1995       Rasilan Afrodite

7.         Iida Kiljunen         1994       Aprikoosi

8.         Venla Torppa          1994       HH Ada Marie

9.         Mira Tukiainen        1994       Du Petit Lac Amanda ET

10.        Meri Nissilä          1995       Ainua

11.        Emilia Lähteenmäki    1995       Aarrearkku

 

 

LUOKKA 5 / 1992 - 1993 syntyneet (8)

 

1.         Eveliina Kumpula      1992       Mapleburn Sylvester Ariel ET

2.         Juho Vanhatalo        1992       Rondelaine G. Indica ET

3.         Juulia Ahlholm        1992       Korkiakosken Calimero Avril

4.         Sannasisko Äijö       1993       Äijön Anrika / Ylrika

5.         Kirsi Teiskonlahti    1992       Majaniemen Amelie

6.         Outi Virtanen         1993       Änkön Hector Anu

7.         Jenni Suokas          1992       Rasilan Ametisti

8.         Matias Mäki-Arvela    1993       Amppeeri

 

 

 

Junior Handler Champion:  Maiju Pajula      Keskitalon Emilia

Reserve Champion:         Minttu Pajula     Keskitalon Elysee

Honorable Mention:        Eveliina Kumpula  Mapleburn Sylvester Ariel ET

 

 

SHOWMANSHIP

 

1.  Sari Vanhatalo               

2.  Salla Rautio

3.  Sari Änkö

4.  Sanna Savikko

5.  Minna Toikka

6.  Hannu Toikka

7.  Niina Toikka

8.  Elina Ahola

 

 

KARJAKILPAILU:

 

1.  JOUKOLA         Laura ja Jouko Laiholahti

2.  VANHATALO       Sari ja Jarkko Vanhatalo

3.  SAVINNA         Sanna Savikko

4.  SARKANEN        Inkeri ja Jyrki Ahola