VARSINAIS-SUOMEN KARJAKERHON KILPAILUTULOKSET 2008

 

KARJOJEN VÄLINEN VALKUAISTUOTOSKILPAILU (tuotosvuosi 2007)

1.      Mäntsälä Marja ja Jari MTY                Marttila                                41,6               13281            462

2.      Tiiri Janne                      Oripää                                 22,8               10913            390

3.      Suni Aito ja Marja-Liisa Mynämäki                            29,8               11558            385

4.      Tiiri Juha                                              Alastaro                               35,5               10216            379

5.      Tammenpää MTY                               Halikko                                39,5               10906            376

6.      Muurinen Pasi                                      Aura                                    22,2               11355            376

7.      Merivirta Pasi                                      Kiikala                                 43,0               10658            374

8.      Juselius Terttu                                      Paimio                                 29,8               10351            374

9.      Laine Jari ja Hanna                              Pertteli                                 32,3               10773            367

10.  Kanerva Janne ja Tuija                         Somero                                41,4               10328            362

 

 

KARJOJEN VÄLINEN ELINIKÄISTUOTOSKILPAILU (tuotosvuosi 2007)

1.      Uusi-Kinnala Sami ja Marjo                 Laitila                                   24,4               31242           3,57

2.      Salonen Pekka ja Pirjo                         Mynämäki                            25,9               30194           3,50

3.      Suutari Aki                                          Kisko                                  25,9               28900            3,32

4.      Kivioja Jussi                                        Halikko                                23,1               28041            3,17

5.      Alho Matti                                           Kiikala                                 13,6               27478            3,36

6.      Nieminen Nina ja Jukka Kiikala                                 18,1               27408            3,64

7.      Tiiri Juha                                              Alastaro                               35,5               27301            2,69

8.      Huttunen Timo                                     Halikko                                17,9               26297            2,88

9.      Tammenpää MTY                               Halikko                                39,5               26155            2,69

10.  Jaala Risto                                           Perniö                                  30,0               26074            2,61

 

 

KARJOJEN VÄLINEN JALOSTUSARVOKILPAILU (laskenta 12/2007)

1.      Jaakkola Marjo                                   Mynämäki                            52                  12,4

2.      Tiiri Janne                      Oripää                                 23                  10,9

3.      Johansson Andreas                              Parainen                               40                    8,0

4.      Tammenpää MTY                               Halikko                                36                    7,9

5.      Väinölä Tapio ja Tuula                         Mynämäki                            57                    7,5

6.      Tiiri Juha                                              Alastaro                               31                    7,5

7.      Mäkitalo Markku                                 Paimio                                 20                    7,3

8.      Kairinen S ja Koslonen J                      Masku                                 41                    6,9

9.      Kymäläinen Kristiina ja Ari                   Kisko                                  24                    6,8

10.  Himanen Jaakko                                  Sauvo                                  21                    6,8

 

 

 

 

KEINOSIEMENNYSSONNIEN KILPAILU (laskenta 12/2007)

                                  

HEISALAN PONNISTUS AAA 42553 B                     155 jälk.        + 25               isäsonni

     Kasvattaja Åke Johansson                                          Parainen

 

KESTÄVIEN LEHMIEN VALKUAISTUOTOSKILPAILU (tuotosvuosi 2007)

                                                                      tuotosvuodet               maitokg      valk

1.      PUSI                             50-1248833 A                    1 – 4                                    61250            473

Om.  Marja ja Jari Mäntsälä MTY                             Marttila

2.      ONNELI                       50-1236165 A                    1 – 5                                    76534            464

Om. Marja ja Jari Mäntsälä MTY                              Marttila

3.      OPTIO                          1235167 A                          1 – 5                                    69004            464

Om. Simo ja Kirsi Mäki                       Kuusjoki

4.      MALMU                       50-1194634 A                    1 – 7                                    88694            459

Om. Juha Tiiri                                                            Alastaro

5.      PISARA                        1259433 A                          1 – 4                                    52383            451

Om. Juha-Matti Suominen                                         Vehmaa

6.      LEIVISKÄ                    100-75788 FFF                  1 – 8                                    119239          443

Om. Jari ja Hanna Laine                       Pertteli

7.      NESSU                         50-1229192 AAA               1 – 6                                    73569            434

Om. Juha-Matti Suominen                                         Vehmaa

8.      PEKUNI ET                  1231473 A                          1 – 4                                    50404            433

Om. Juha Tiiri                                                            Alastaro

9.      MENNI                         100-1211519 AAA             1 – 7                                    99909            432

Om. Antti Riuttaskorpi                                               Loimaa

10.  NARSISSI                                                                1 – 6                                    73308            432

Om. Nikula maatalousyhtymä                                     Tarvasjoki

 

 

 

LEHMIEN ELINIKÄISTUOTOSKILPAILU (tuotosvuosi 2007)

                                                                                                        maitomäärä

1.      LEIVISKÄ                                          100-75788 FFF                  1 – 8              119239

Om. Jari ja Hanna Laine                       Pertteli

2.      METSÄRANNAN IPANA                100-1261831 A                  1 – 11            109321

Om. Timo Arvela                                                       Yläne

3.      LUPPA                                               100-1204291 AAA             1 – 8              107579

Om. Andreas Johansson                      Parainen

4.      JUTTA                                                100-1180094 AAA             1 – 10            107512

Om. Utbildning sydväst/ Brusaby                                Kemiö

5.      JUOLUKKA                                      100-1173772 A                  1 – 10            105922

Om. Esko Nummi                                                      Muurla

6.      KARPALO                                         100-1275173 A                  1 – 10            105752

Om. Matti Hakanen                                                   Oripää

7.      KRISTALL                                         100-1185039 AAA             1 – 9              104221

Om. Tammenpää MTY                        Halikko

8.      LAKKA                                              100-1275843 A                  1 – 9              102062

Om. Antti Riuttaskorpi                                               Loimaa

9.      KASSIALMA                                     100-1209264 A                  1 – 9              101816

Om. Juha Tiiri                                                            Alastaro

10.  JALOKKI                                           100-1230624 A                  1 – 10            100628

Om. Aki Suutari                                                        Kisko

 

 

LEHMIEN 305 PÄIVÄN VALKUAISTUOTOSKILPAILU (1.6.2007 – 31.5.2008)

AY-ROTU

                                                                                       tuotos                         valk

1.      RUUSA ET                   1222517 A                                                16012                                  555

Om. Sakari Oksanen                                                 Somero

2.      SUSSU                         1270978 A                                                15038                                  546

Om. Marja ja Jari Mäntsälä MTY                              Marttila

3.      M. SOLMU ET             1270971 A                                                16030                                  530

Om. Marja ja Jari Mäntsälä MTY                              Marttila

4.      ONNELI 50-1236165 A                                                                15530                                  521

Om. Marja ja Jari Mäntsälä MTY                              Marttila

5.      SIPULI                          1270981 A                                                14441                                  508

Om. Marja ja Jari Mäntsälä MTY                              Marttila

6.      RUOSTE 50-1259194 A                                                                16288                                  497

Om. Marja ja Jari Mäntsälä MTY                              Marttila

7.      SITRUUNA                  1282443 A                                                14883                                  497

Om. Juha Tiiri                                                            Alastaro

8.      J. SALAMA                  1227787 A                                                13590                                  487

Om. Laura ja Jouko Laiholahti                                   Marttila

9.      PUSU                            1231471 A                                                12617                                  487

Om. Juha Tiiri                                                            Alastaro

10.  J. SALLI  1274529 AAA                                                                14508                                  486

Om. Marjo Jaakkola                                                  Mynämäki

 

 

 

SK-ROTU

 

1.      PÄIVÄ                          307030 S                                                  10033                                  348

Om. Marja Kylänpää                                                 Kuusjoki

2.      RIITU                            307543 SSS                                              8658                                    338

Om. Axxell Utbildning/ Brusaby                                 Kemiö           

3.      V. OLPI  50-306774 S                                                                   9928                                    327

Om. Esko Nummi                                                      Muurla

4.      ULPUKKA                   308793 S                                                  9033                                    323

Om. Seppo Nokka                                                    Kuusjoki

5.      SIRU                                                                                              9072                                    317

om. Hilkka ja Lauri Laukka                                       Kemiö

6.      PULLA                                                                                           8534                                    305

Om. Pasi Merivirta                                                    Kiikala

7.      UNIKKO                                                                                       8509                                    303

Om. Seppo Nokka                                                    Kuusjoki

8.      TILLI                                                                                              8811                                    302

Om. Jouni Liukkonen                                                 Parainen

9.      RIIKA                                                                                            9472                                    298

Om. Simo ja Kirsi Mäki                       Kuusjoki

10.  RENTUKKA                307923 SSS                                              8636                                    293

Om. Elina Henttula                                                     Velkua

 

LEHMIEN 305 PÄIVÄN VALKUAISTUOTOSKILPAILU (1.6.2007 – 31.5.2008)

FR-ROTU

 

1.      J. TOTI                         120060 F                                                  20080                                  596

Om. Marja ja Jari Mäntsälä MTY                              Marttila

2.      SEMBALO                   104776 FFF                                              16896                                  558

Om. Marja ja Jari Mäntsälä MTY                              Marttila

3.      TUTTELI 119934 F                                                  13560                                  505

Om. Janne Tiiri                                                          Oripää

4.      LEIVISKÄ                    100-75788 FFF                                        16067                                  493

Om. Jari ja Hanna Laine                       Pertteli

5.      RALLI                           100672 F                                                  14399                                  486

Om. Janne Tiiri                                                          Oripää

6.      SOLITA  184917 R1                                                                      13814                                  485

Om. Laura ja Jouko Laiholahti                                   Marttila

7.      RISE                             50-113807 F                                             12754                                  481

Om. Axxell Utbildning/ Brusaby                                 Kemiö

8.      ROPO                                                                                            14385                                  479

Om. Aito ja Marja-Liisa Suni                                     Mynämäki

9.      RUPLA                         100866 F                                                  14809                                  476

Om. Ari Kavander                                                     Sauvo

10.  SADE                                                                                             15628                                  471

Om. Mika ja Sari Tähtinen                                         Mynämäki

 

 

LEHMIEN JALOSTUSARVOKILPAILU RODUITTAIN (laskenta 12/2007)

AY-ROTU

                                                                                       JA             maitoind.

1.      J. SALLI  1274529 AAA                                                                + 31               123

Om. Marjo Jaakkola                                                  Mynämäki

2.      V. TELLU                                                                                       + 29               125

Om. Esko Nummi                                                      Muurla

3.      SITRUUNA                  1279884 AAA                                          + 29               119

Om. S. Kairinen ja J. Koslonen                                  Masku

4.      UTU                                                                                               + 29               115

Om. Kari Laaksonen                                                 Sauvo

5.      TUIKE                                                                                           + 28               115

Om. Jaakko Himanen                                                Sauvo

6.      V. RELLI                                                                  + 27               132

Om. Esko Nummi                                                      Muurla

7.      TAHITI                                                                                          + 27               115

Om. Terttu Juselius                                                    Paimio

8.      URI                                                                                                + 27               115

Om. Jaakko ja Pirkko Suominen                                Turku

9.      SAFIIRI  1279883 AAA                                                                + 26               117

Om. S. Kairinen ja J. Koslonen                                  Masku

10.  UURRE                                                                                          + 26               114

Om. Jaakko Himanen                                                Sauvo

 

LEHMIEN JALOSTUSARVOKILPAILU RODUITTAIN (laskenta 12/2007)

SK-ROTU

 

1.      TARINA 310665 SSS                                                                    + 18               123

Om. Marja Kylänpää                                                 Kuusjoki

2.      RENTUKKA                307923 SSS                                              + 17               107

Om. Elina Henttula                                                     Velkua

3.      ROSOLLI                     310674 SSS                                              + 13               118

Om. Anneli Savolainen                         Pöytyä

4.      SUMU                          309052 SSS                                              + 12               106

Om. Marja Kylänpää                                                 Kuusjoki

5.      HH. TÄHTI                   307274 S                                                   + 12                 93

Om. Perttu Uusitalo                                                   Tarvasjoki

6.      RUSETTI                      307850 SSS                                              + 11               117

Om. Marja Kylänpää                                                 Kuusjoki

7.      SUOMA  306777 S                                                                        + 11               111

Om. Marja Kylänpää                                                 Kuusjoki

8.      SESSA                          307542 S                                                   + 11               110

Om. Marja Kylänpää                                                 Kuusjoki

9.      NÄSIÄ                          308670 S                                                   + 11               108

Om. Elina Henttula                                                     Velkua          

10.  UHVA                                                                                            + 11                 98

Om. Marja Kylänpää                                                 Kuusjoki

 

 

 

 

FR-ROTU

 

1.      TAISKA  115135 FFF                                                                    + 34               133

Om. Markku Peltonen                                               Perniö

2.      TIMANTTI                                                                                     + 32               117

Om. Heikki Mäki                                                      Loimaa

3.      SOMA                          106638 FFF                                              + 32               106

Om. Eero ja Eeva Laaksonen                                    Merimasku

4.      UMATRUMAN                                                                              + 31               112

Om. Markus Lassila                                                   Mynämäki

5.      ULTRA                                                                                          + 31               103

Om. Markku Peltonen                                                Perniö

6.      ULLA                                                                                             + 31               102

Om. Sakari Oksanen                                                  Somero

7.      TANYA  112061 FFF                                                                    + 30               115

Om. Marjo Jaakkola                                                  Mynämäki

8.      SÄIHKY                                                                                        + 30               114

Om. Jaakko ja Pirkko Suominen                                Turku

9.      TUHKIMO                                                                                     + 30               104

Om. Tapio ja Tuula Väinölä                                       Mynämäki

10.  UNIIKKI                                                                                                             + 29               111

Om. Kristiina ja Ari Kymäläinen                                 Kisko